Je víkend a vy se jdete s přáteli napít do vašeho oblíbeného hostince, kde strávíte krásný večer, ale co budete pít? Samozřejmě pivo. Pivo je nápoj, jehož výroba sahá až do minulých dob králů a královen, kdy tento jemně nahořklí nápoj pili ze zdobených pohárů.
Proces výroby piva není příliš složitý, v zásadě se jedná o pečlivé zkvašení ječmene a následné uvaření, kdy se přidává chmel, který pivu dodává jeho náležitou hořkost a chuť, co ale znamenají příslušné stupně na pivě? Někteří si je mohou splést s procentuálním množstvím alkoholu, avšak to není vůbec pravda a tokový dojem je naprosto milný. Za stupňovitostí piva stojí EPM (extrakt původní mladiny), který vyjadřuje zastoupení všech látek v původní mladině (roztok zkvašeného sladu smíchaný s chmelem) jedná se především o cukry, které vznikly během kvašení. Jednoduše se dá tedy říct, že 11stupňové pivo se vařilo s 11 % cukru, 12stupňové s 12 % a tak dále.
4ím více stupňů naše pivo má, tím obsahuje vyšší procento alkoholu, to je zapříčiněno právě vysokým obsahem cukru, který se dále mění na alkohol, nicméně tato čísla jsou od sebe velice vzdálená. Procenta alkoholu v pivu se pohybují mezi 4 až 6 %.
Výrobu piva si ale můžete přesunout i k vám domů a vytvořit svůj vlastní minipivovar, které jsou dostupné se vší aparaturou na internetových stránkách. Toužíte-li pouze po zážitku a získaných pocitech z uvaření vlastního piva a nechcete mít doma hned několik bas piv, můžete si zakoupit příslušné sety, jejichž cena se pohybuje okolo 2000 korun. Vaření vlastního rezavého nápoje vás rozhodně obohatí, jste-li tedy nadšencem piva neměli byste váhat. Taková malá varna chmelových nápojů je zároveň i velice originálním dárkem, pro každého, kdo se nebrání novým zkušenostem a má pivo alespoň z malé části v oblibě. Kdo by koneckonců nechtěl mít svojí vlastní značku svého oblíbeného nápoje přímo u sebe doma?