Většina z nás chce pro svého čtyřnohého kamaráda to nejlepší. A asi není žádným tajemstvím, že jeho zdraví i délka života jsou do značné míry závislé na tom, co mu dáme k jídlu. Naštěstí je už pryč doba, kdy se psi krmili výhradně zbytky od stolu. Dnes máme na trhu spoustu speciálních krmiv, která dají našemu psu vše, co potřebuje.

 

To vše zní hezky, jenže realita bývá často jiná. Jednotlivé značky se liší jak ve složení, tak v kvalitě. Běžný člověk pak nemá prakticky šanci zjistit, která z nich je skutečně ta nejlepší. I tak jsou zde určité indikátory, které lze sledovat.

 

štěně zlatého retrívra

 

Tím prvním je cena. Věřte totiž, že za deset korun na kilo žádnou kvalitu neuděláte. Jen samotné ingredience by totiž stály mnohem víc. V tomto případě je tedy jasné, že jde prakticky jen o potravinářský odpad zpracovaný do formy granulí. Mnohdy je do něj navíc přidáno barvivo, a to zcela zbytečně, neboť pes se na rozdíl od lidí řídí při hledání potravy výhradně čichem.

 

I u těch dražších typů je však dobré si dát pozor. Mnohdy totiž neplatíme ani tak kvalitu, jako spíše značku. To ostatně můžeme znát například z oděvního průmyslu. Zde nám pomůže vzít si silné brýle či lupu a prostudovat složení.

 

aktivní pes potřebuje bohatou stravu

 

Dobrou známkou je, pokud je na prvním místě maso, a čistě maso, nikoliv „maso a výrobky živočišného původu“. Ty totiž mohou zahrnovat i věci jako peří, zobáky a pařáty, které toho psu příliš nedají. Pokud je na prvním místě například rýže, případně je uveden obsah masa okolo 4 %, vyhněte se jim obloukem. Pes je stále ještě masožravou šelmou, a maso by tedy mělo tvořit hlavní část jeho jídelníčku, a to i v obsahu granulí.

 

Samozřejmě je zde ještě možnost nespoléhat se na výrobce, nýbrž krmit psa doma vyrobenou stravou, obvykle složenou ze syrového masa, kostí, zeleniny a příloh. Je to však náročnější na přípravu, než jen nasypat granule, a je potřeba o daném tématu něco vědět.

 

Co si vyberete, záleží nakonec na vás. Důležité je, aby byl váš pejsek spokojený a zdravý.