Řízení na Islandu má dvě stránky a záleží na tom, kam přesně se chystáte. Pokud objíždíte ostrov po jediné hlavní silnici zvané Ring Road, nejedná se o žádný oříšek. Jezdí se klasicky vpravo a povinné jsou vždy bezpečnostní pásy a zapnutá světla.
Pozor si ale dejte, pokud jedete do vnitrozemí nebo z Ring Road odbočujete. Ne všechny cesty jsou vždy sjízdné. Mimo vyznačené trasy je přísný zákaz jízdy. Výjimkou tvoří pouze vyznačená odpočívadla. Cesty do vnitrozemí jsou dostupné jenom v letním období a to až od chvíle, kdy na nich roztaje sníh. Pokud se na takové místo chystáte, určitě si půjčte auto s náhonem 4×4, jiná auta ani nejsou na těchto cestách povolena.
Při cestě do vnitrozemí se pravděpodobně nevyhnete brodům. Ty bývají označeny písmenem V. Důležité je odhadnout rychlost a hloubku proudu, tak najdete nejlepší brod. Při zjišťování hloubky musíte mít oblečenou záchrannou vestu a být přivázáni záchranným lanem. Pokud voda v brodu přesahuje polovinu kol, musíte před přejezdem udělat několik věcí – povolit řemen větráku, zablokovat nasávání vzduchu do motoru a zabezpečit elektroniku vozu před vodou. Brod musíte překonávat pomalu se zařazeným rychlostním stupněm 1, nikdy nezastavovat a neřadit.
V zastavěných oblastech můžete jet klasicky rychlostí 50 km/hod, na Ring Road a ostatních asfaltových silnicích rychlostí 90 km/hod, na štěrkových pak 80 km/hod. Je dobré ale jezdit pomaleji, protože nikdy nevíte, co vás čeká za kopcem a kdo vám bude stát přes cestu. Na Islandu je běžné, že se vám uprostřed silnice objeví stádo krav nebo například kačen.
Klasické dopravní značky naleznete hlavně ve městech. Mimo ně jsou těmi nejčastějšími „Konec asfaltové silnice“, „Jednoproudový most“ a „Nebezpečí písečné bouře“. Na tu si dávejte pozor, vítr na Islandu je opravdu silný a v mžiku dokáže auto převrátit. Dobré je také nenechávat otevřené dveře, protože by vám je mohl vylomit.
V autě je dobré mít s sebou náhradní díly a nářadí, stejně tak jako zásobu jídla a vody. Osídlená místa jsou daleko od sebe, a pokud uvíznete mezi nimi, většinou vám nezbývá nic jiného, než si poradit sami. Samozřejmě můžete zavolat asistenční službu, musíte ale počítat s delším časem dojezdu.
Také si dobře spočítejte, jak dlouhou trasu pojedete a kolik je na ní zastávek s benzínovými pumpami. Ty bývají daleko od sebe, avšak z velké části jsou již vybaveny samoobslužnými automaty přijímající platbu kartou, takže i když přijedete o půlnoci, můžete si bez problémů dotankovat. Pro každý případ s sebou vždy raději mějte zásobu paliva.
Většina aut na Islandu má automatické řazení, proto je dobré být na to připraven a seznámit se s takovým typem řízení auta.