Pes je z biologického hlediska masožravec. V průběhu domestikace se však jeho trávicí trakt přeměnil a nyní se jeho zařazení nachází někde mezi masožravcem a všežravcem, to znamená, že je schopný zpracovávat i krmiva rostlinného původu a získávat z nich potřebné vitaminy.
Krmit psa lze různými způsoby. Ať už se jedná o sušené, konzervované krmivo nebo syrovou stravu, vždy by to měla být strava vyvážená a obsahovat vše, co náš mazlíček potřebuje ke zdravému životu.
Granule
I v dnešní době se najde spousta lidí, kteří kupují granule ze supermarketu. Co si ale myslíte, že najdete v 15 kilovém balení za cenu okolo 300 korun? Pytel rohlíků nebo pytel mouky. Teď si představte, že celý život jíte jenom rohlíky. Asi byste si moc nepochutnali, ale přežívali byste. Pravděpodobně byste měli zdravotní problémy, se kterými byste chodili k lékaři. Pes Vám ale o svým problémech neřekne a Vy to ani kolikrát nepoznáte.
Kvalitních granulí je na trhu nepřeberné množství. Prémiové, super-prémiové, holistické, pro alergiky. 15 kilový pytel kvalitních granulí koupíte od 800 Kč. Číst složení je důležité, musíte však vědět, co jednotlivé položky znamenají. Je rozdíl, pokud budete mít od různých výrobců stejná procenta podílu masa, protože jednou to bude podíl čerstvého masa, jindy sušeného nebo masové moučky. 70 %čerstvého masa je ve skutečnosti v poměru na celkovou hmotnost vždy méně, než 70 % masové moučky.
Konzervované krmivo
Zde je stejná situace jako u granulí. Čtěte složení a dopřejte psovi alespoň částečně maso. Někteří výrobci konzervují i 100 %maso.
BARF
Zkratka B.A.R.F. se nejčastěji vykládá jako Born Again Raw Feeders, čili v překladu znovuzrozen krmit syrově, nebo Bones and Raw Food, což znamená kosti a syrová potrava. Základem této stravy je tedy syrové maso, kosti, vnitřnosti, a další složky jako ovoce, zelenina, někdy mléčné výrobky, potravinové doplňky. To vše v doporučeném poměru vzhledem k temperamentu a potřebám psa.
Pamlsky
Pamlsky používáme jako pochvalu, odměnu, nebo pro zabavení psa. Nejvhodnější jsou pochoutky, které obsahují vysoký obsah masa, nebo jsou to sušené části zvířat, jako uši, nohy, plíce a jiné vnitřnosti. Můžeme občas dát i kousek lidské stravy, ne ale vše, co je vhodné pro lidi, je vhodné i pro psy. Například vysokoprocentní čokoláda je pro psa dokonce jedovatá!