Naklíčené luštěniny jsou jednou z možností, jak vylepšit svůj jídelníček a napodobit tak naše předky, kteří hrách, čočku a fazole považovali za základ jídelníčku. Dnes se bohužel tyto zemědělské plodiny na talíři příliš neobjevují, přitom jejich zdravotní benefit je nesporný. Proces klíčení je navíc velmi jednoduchý a naučí se jej za krátkou chvíli i děti.
Ideální pro začátečníky
Začínáte s nakličováním a schází vám patřičné zkušenosti? Pak sáhněte po docela obyčejné hnědé čočce a fazolkách mungo. Čočku zakoupíte v každém supermarketu, ale vhodnější je zvolit vybraná zrna v BIO kvalitě a především bez známek poškození. V supermarketech se totiž běžně prodávají luštěniny částečně odlomené, přepůlené, rozdrcené, a ty vám jednak nevzejdou, ale především mohou být zdrojem plísní a hniloby v nakličovacích nádobách.
Specializované internetové obchody nabízí zrna, která se nemusí přebírat, a lze je přímo vkládat do misek či sklenic. Klíčení lze provést mnoha způsoby, ale zvláště pro začátečníky je výhodné vyzkoušet speciální misky. Vyrábí se ze zdravotně nezávadného potravinářského polypropylenu, je to podobný materiál, který se v kuchyni běžně využívá např. pro odměrky na potraviny, dózy a misky, a je vhodný i pro skladování tekutin. Klíčení je možné i v PET lahvích, ale každý výrobce plastů vám potvrdí, že PET láhve jsou určeny pro jednorázové použití, a že se po určité době z polyetylenu mohou uvolňovat do potravin nežádoucí látky.
V nakličovací misce se mungo klíčky vytvoří již za 3 – 4 dny, výhodou je minimum péče a pozornosti o obsah nádoby, stačí pouze dvakrát (lépe třikrát) denně misky proplachovat studenou či vlažnou vodou, nechat ji odkapat do spodní nádoby, a misky zakrýt, aby se uvnitř udržela potřebná vlhkost. Pravidelné proplachování brání vzniku plísní, nesmíte tento proces podcenit.