Rubl na krátkou dobu oslabil o více než 4 %, posléze se mírně zotavil a k pondělnímu večeru byl obchodován za 60,42 dolarů, což představuje pokles o 3,8 %, tedy největší denní procentuální pokles od ledna roku 2015. Hodnota Děripaskova výrobce hliníku Rusal klesla v Hongkongu na polovinu a více než 40 % hodnoty ztratil i v Londýně, protože investoři se obávali možných negativních dopadů. Akcie společnosti Rusal již prudce klesly v reakci na sankce, které byly oznámeny ke konci obchodování v Londýně.
Rovněž ruský akciový trh silně poklesl. Hlavní index RTS poklesl o 11 %, což postihlo především společnosti, na které se sankce nevztahovaly. Cena hliníku vzrostla, neboť obchodníci se obávali, že Rusal bude vyloučen z dodávek na trh. Firma, která vyrábí téměř 6 % světového hliníku, uvedla, že sankce mohou způsobit technické selhání bankovních úvěrů a mít dopad na některé úvěrové závazky. Rusal dodal, že sankce mohou být „materiálně nepříznivé pro podnikání a vyhlídky“ společnosti.
Rusal a sedm dalších společností spojených s Děripaskou byly hlavními cíli, na které byly namířeny sankce USA, navržené k potrestání úzkého okruhu spolupracovníků Vladimira Putina za „zlomyslnou činnost“, včetně podpory vlády syrského prezidenta Bašára Assada a zasahování do amerických prezidentských voleb v roce 2016. Rusal dodává více než 10 % svého hliníku právě do USA.
Sankce zmrazují veškerá ruská aktiva v USA a zároveň brání Američanům obchodovat s příslušnými firmami. To, že Děripaskovým podnikům bylo prakticky znemožněno provádět obchod v amerických dolarech, znamená vážnou hrozbu pro obchodní impérium jednoho z nejbližších Putinových spojenců. Sankce by mohly také ohrozit pokusy o oživení ruského hospodářství, které se teprve začalo zotavovat ze sankcí, které byly uloženy v reakci na anexi Krymu v roce 2014. Poslední sankce postihly společnosti jako Sberbank, jejíž akcie klesly v Moskvě o 17 %.