Fazole mungo byly dovezeny do Evropy mořeplavci na jejich výpravách na dálný východ. Jejich prapůvodní domovinou je Indický poloostrov, Ceylon a Thajsko. Rostlina se vlastně nazývá „vigna zlatá“ a jejími největšími producenty jsou dnes Thajsko a Čína.
Význam této rostliny byl využíván po staletí i pro léčebné účely v rámci prevence chorob v přírodní medicíně Ájurvédy a Tradiční čínské medicíny. Evropané poznali tuto luštěninu až mnohem později, nicméně dnes tvoří výjimečné postavení zejména mezi konzumenty tzv. raw stravy a rostlinných klíčků.
Klíčky mungo byly vůbec prvním produktem tohoto typu, který se v Česku objevil v obchodních řetězcích supermarketů na počátku 90. let. Od té doby postupně zásobují naše domácnosti a přijímáme je jako přirozenou součást zdravého jídelníčku. Klíčky si pochopitelně můžeme vypěstovat i sami, není to vůbec složitý proces a zvládnou jej i děti. Tím je zároveň vedeme k určité zodpovědnosti a lze jim tímto způsobem ozřejmit přínos výživných surovin, které by měly být základem našich stravovacích zvyklostí.
Jak je naklíčit
Ideální je využít speciálních misek nebo sklenic. Jsou vyrobeny ze zdravotně nezávadného křemičitého skla nebo z akrylátového plastu, který podléhá certifikačnímu řízení pro dlouhodobé používání k potravinářským účelům. Nádobky jsou vyrobeny s ohledem na snadné využívání, jednoduchou manipulaci a údržbu – mají vroubkované vyztužené dno, kde se dobře drží vlhkost, výpustné ventily, kudy odteče přebytečná voda, jsou transparentní a dobře přijímají denní světlo.
Semenům stačí pouze dvakrát denně nechat skrze ně protéci vlažnou vodu, není třeba je máčet ani pracně proplachovat v cedníku, stejně tak není nutné je pokládat na vlhkou gázu nebo ubrousky, kam by se jen klíčky a kořínky zaklínily a bylo by obtížné je odtud vyprostit.
Současně s fazolkami mungo můžete nechat vzejít i jiné plody, misky se pokládají na sebe a ve stejný den tak můžete sklidit např. řeřichu nebo ječmen.